
Grundforløb 1 på EUD
Grundforløb 1 varer ½ år og er for alle, der kommer direkte fra 9. eller 10. klasse eller har afsluttet 9. eller 10. klasse for max 2 år siden. På Grundforløb 1 bliver du introduceret til uddannelser og brancher, som du kan vælge, når Grundforløb 1 er afsluttet, som sker ved en Grundforløbsprøve.
På Grundforløb 1 kan man vælge mellem følgende fagretninger:
-
Hotel og Restaurant
-
Håndværk og Design
-
Auto
-
Business

Når du tilmelder dig EUD på College360, har du valgt en fagretning inden for et af de to hovedområder:
- Teknologi, byggeri og transport f.eks. autolakerer eller bygningsmaler
- Fødevarer, jordbrug og oplevelser f.eks. ernæringsassistent eller gastronom
Uanset hvilken uddannelse på EUD, du går og drømmer om, er det helt sikkert, at du kommer i gang med en spændende uddannelse, hvor du skiftevis er på skole og i lære i en virksomhed.
Du får en uddannelse med direkte adgang til erhvervslivet og mulighed for senere at videreuddanne dig, hvis du får lyst.
-
Uddannelsens opbygning
-
Fag på EUD Tech
-
Adgangskrav
-
Tilbud om arbejdsbeklædning
EUD Business er et 1-årigt grundforløb, som forbereder dig til en læreplads i en virksomhed inden for butik, handel eller event. Du kan starte på EUD Business allerede efter 9. klasse. Som færdiguddannet kan du - om ønsket - læse videre til f.eks. handelsøkonom eller vælge andre erhvervsakademiuddannelser
EUD Business er for dig, som:
- er interesseret i kundeservice, e-handel, IT, ledelse og/eller måske egen virksomhed.
- godt kan lide at have kontakt med mange mennesker, er serviceminded og har lyst til at vejlede andre.
- gerne vil hurtigt ud i erhvervslivet og arbejde
- ønsker job i spændende virksomheder med gode muligheder for udvikling og karriere for netop dig.
-
Uddannelsens opbygning på EUD Business
-
Fag på EUD Business
-
Adgangskrav
En erhvervsuddannelse består af både undervisning på skole og lære, som enten foregår i en virksomhed, i skoleoplæringscenter eller i en kombination af de to.
Under din læretid vil du løbende komme tilbage på skolen i undervisningsforløb.
Læretid i en virksomhed
Det er dit ansvar at finde en læreplads hos en virksomhed, men du får undervisning og hjælp til det på skolen. Der er indgået et samarbejde mellem College360, Silkeborg Kommune, LO Silkeborg-Favrskov, erhvervSilkeborg, virksomheder og elever. Formålet er at skabe et stærkt samarbejde, der tilstræber, at alle elever inden for en række erhvervsuddannelser får en læreplads. Det er muligt at indgå flere former for uddannelsesaftaler. Læs mere om læreplads her.
-
Uddannelsesaftale
