Studieretningsforløbet giver mulighed for faglig fordybelse i de fag der har din særlige interesse.

Languages and business

Languages and business

Languages and Business

Er du interesseret i fremmedsprog samt kulturelle, samfundsmæssige og internationale forhold? Vil du gerne være kompetent til at arbejde og kommunikere i en global virksomhed? Så er studieretningen Languages and business på HHX lige noget for dig.

En fremtid med sprog og kultur

Da Tyskland er Danmarks største handelspartner, er Tyskland et væsentligt marked for danske virksomheder - derfor efterspørger mange danske virksomheder medarbejdere og ledere med tyskkundskaber. Med tysk A får du et rigtig godt karrierekort på hånden.

Som nogle af de største EU-medlemslande er Frankrig og Spanien også vigtige handelspartnere for Danmark, så uanset om du vælger fransk A eller spansk A som dit andet studieretningsfag, får du en stor sproglig fordel og gode fremtidige jobmuligheder.

Det vil være naturligt at kombinere studieretningen med kulturforståelse C som tilvalgsfag, fordi det er vigtigt at forstå andre landes kulturer for at kunne begå dig på tværs af landegrænser.

Du får matematik på C niveau, men får mulighed for at vælge matematik på B niveau som valgfag. Det er også muligt at vælge tysk A eller løfte økonomiske fag til A niveau.

Udover stærke sproglige kundskaber får du kompetencer til at færdes i forskellige kulturer, samtidig med at du gennem de obligatoriske fag også får indsigt i både virksomhedens almene økonomi og den globale økonomi. Du vil møde virksomheder, der arbejder med internationalisering og deltage i den europæiske sprogdag.

Så har du planer om at rejse, bosætte dig eller arbejde i udlandet i fremtiden, er studieretningen et oplagt valg for dig.

På 1. år får du mulighed for at komme på en introtur til Flensborg eller Hamborg. På 2. eller 3. år tilbydes du en sprogrejse, der sætter fokus på at styrke dine sproglige kompetencer og understøtter studieretningens øvrige mål.

De internationale studieretninger er for dig...

der drømmer om en international karriere og har interesse for den globale verden. Du lærer om nationale og internationale virksomheder, deres økonomiske situation samt danske og internationale samfundsøkonomiske forhold. Du lærer også om virksomhedens opbygning, og hvordan virksomheden samarbejder internt for at blive konkurrencedygtig.

Mere om Languages and Business

Studieretningsfag: Fransk A eller Spansk A og Tysk B  

Det særlige ved studieretningen Languages and Business er, at du har tre sprogfag. Studieretningen Languages and Business giver dig mulighed for at tage en videregående uddannelse på universitetet eller handelshøjskolen, hvor du specialiserer dig inden for kommunikation, internationale forhold og sprog.

Undervisningen fokuserer på at træne dine mundtlige og sproglige færdigheder i tysk og fransk eller spansk.

  • Fag på studieretningen
  • Din fremtid med Languages and Business
  • Valgfag
  • Talentudvikling
  • Internationalisering

Efter de første tre måneder (Grundforløbet), skal du vælge studieretningsforløb, der giver dig mulighed for faglig fordybelse i de fag der har din særlige interesse. Studieretningsforløbet afsluttes med, at du tager din studentereksamen og får huen med det blå bånd!

HHX er en oplagt mulighed for dig, der har afsluttet 9. eller 10. klasse, og som ønsker en gymnasial uddannelse med en erhvervsorienteret og international profil.

HHX er en 3-årig uddannelse gymnasial uddannelse, som giver dig adgang til videregående uddannelser på f.eks. universiteter, handelshøjskoler eller erhvervsakademier på lige fod med andre gymnasiale uddannelser (HTX/STX). Her kan du læse mere om uddannelses opbygning.

  • Mød vores elever
Maibrit Dirdal
Team Danmark Koordinator, Lektor, Studievejleder
22 77 84 24
Send besked
Jakob Mørk Christiansen
Studievejleder, Lektor
22 13 15 64
Send besked