Ø-mærket fejrer rund og sund fødselsdag i år

10.september 2020

For 30 år siden begyndte der at komme et rødt Ø på nogle af vores fødevarer: Ø for økologisk og Ø-mærket. I år fejres det lille mærke med den store succes.

På College360 fejres fødselsdagen over to dage, hvor vores elever fra Hotel og Restaurant skal løse opgaver i mindre grupper ud fra en råvarekurv, de får tildelt. Der skal arbejdes teoretisk samt praktisk med opgaverne.

Gårdbutik fyldt med økologiske råvarer
Dagen startede torsdag med besøg i ”gårdbutikken” fyldt med skønne økologiske råvarer. Eleverne fik lejlighed til at dufte, se, mærke og blive klogere på de mange spændende, - og for nogen ukendte -grøntsager.

Efter gennemsyn af råvarerne gik eleverne i gang med at forberede de næste dages arbejde. Vores gastronomelever skal lave 3 gennemarbejdede garniturer med fokus på smag, konsistens, udseende, former, farver og tilberedningsmetoder. Derudover skal de i køkkenet fredag og forberede en 3-retters vegetarmenu bestående af forret, hovedret og dessert. Det skal være tilberedte kniv og gaffel retter.

Vores elever fra smørrebrød og cater skal lave 2 salater som tilbehør til et hovedemne, hvor der også her skal være fokus på tilberedningsmetoder anvendt i salaten, konsistens, former, skæreteknikker og udtryk. Herudover skal de forberede en grøntsagssuppe og lave 2 stk. smørrebrød.

Stemningen og humøret var højt fra dagens start, og eleverne og underviserne glædede sig til at komme i gang, med at arbejde i praksis med de mange skønne økologiske råvarer.

Ø-mærket - en succesfuld fødselar
Det virker, som om det har været her altid - det røde Ø på økologiske varer i supermarkedet. Men Ø-mærket, der garanterer, at gulerødder, mælk og meget andet er økologisk dyrket og produceret, er relativt nyt. Ø-mærket signalerer troværdighed, fordi det kun gives til varer, der lever op til en lang række krav. Ø-mærket er vores garanti for, at det er de danske myndigheder, der har kontrolleret landbrug og virksomheder, der producerer, pakker og mærker varerne i Danmark.

Stort tillykke til det røde Ø fra College360.

Leveret af
Du bestemmer over dine data

Vi og vores samarbejdspartnere bruger teknologier, herunder cookies, til at indsamle oplysninger om dig til forskellige formål, herunder:

  1. Funktionalitet
  2. Statistik
  3. Marketing

Ved at trykke på 'OK' giver du samtykke til alle disse formål. Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage på vores datapolitik side.

Du kan læse mere om vores brug af cookies og andre teknologier, samt om vores indsamling og behandling af personoplysninger ved at trykke på linket herunder.

Om cookies

Nødvendige
Funktionelle
Statistiske
Marketing
Afvis alle
Opdater samtykke