Hvis du ikke opfylder adgangskravene til en erhvervsuddannelse, har du mulighed for at gå til optagelsesprøve på erhvervsskolen.
Hvis du har søgt om optagelse på en erhvervsuddannelse, men ikke opnår det nødvendige karaktergennemsnit ved prøverne i 9. eller 10. klasse, vil erhvervsskolen sørge for at indkalde dig til en optagelsesprøve og evt. en samtale.
Prøvernes niveau, indhold og varighed
Niveauet på optagelsesprøverne svarer til kravene for at opnå karakteren 02 i folkeskolens 9.- klasseprøver i henholdsvis dansk og matematik. Prøverne er skriftlige og har en faglig toning imod erhvervsuddannelserne.
Danskprøven består af 3 dele:
- Læsning
- Retskrivning
- Skriftlig fremstilling
Matematikprøven er skriftlig og omfatter 9 forskellige opgaver.
Både dansk- og matematikprøven varer to timer og bedømmes bestået/ikke-bestået af én censor.
Hvornår afholdes prøverne?
Datoerne kan du se på uvm.dk´s hjemmeside Prøvedatoer. Derudover kan optagelsesprøver afholdes på fleksible tidspunkter, afhængigt af de enkelte erhvervsskolers optag af elever, eksempelvis ved afslutningen af sommerkurser.
Efter prøven får du skriftligt svar på, om du er blevet optaget på erhvervsuddannelsen.